Please note that the content on this website is being progressively updated following the issuing of Administrative Arrangements Orders on 23 June, 2022.

 

Alligator Rivers Region Advisory Committee

Climate Change, Energy, the Environment and Water
The Alligator Rivers Region Advisory Committee (ARRAC), provides a forum for community liaison and engagement on uranium mining activities in the ARR. ARRAC members include representatives of government and regulatory bodies, stakeholder organisations, and mining companies involved in uranium mining in the Alligator Rivers Region.

Further information

  • Type of Body

    E. Statutory Office Holder Offices and Committees

  • Established By / Under

    Act / Regulation

  • Established By/Under More info

    Environment Protection (Alligator Rivers Regions) Act 1978

  • Paid Members?

    No

  • Max No. of Board/Committee Members

    30

  • Annual Report Prepared and tabled?

    No, but noted in parent's annual report

  • Classification

    B. Secondary

  • Auditor

    ANAO

  • Function Categorization

    Advisory Board

  • Creation Date

  • Postal Address

    Supervising Scientist Branch, Pedersen Rd
    Darwin NT
    Australia

Current board appointments

Position Appointee Start Date End Date
Chair Prof. Charles Webb 20 May 1998 Determined by the appointer
Member Ms. Christine Cakebread 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Brendan Bradley 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Armando Padovan 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Paul Purdon 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Justin O'Brien 23 March 2009 Determined by the appointer
Member Mr. Matt Crawshaw 12 November 2021 Determined by the appointer
Member Dr. Christopher Brady 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. Rick Tinker 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Ms. Tracy Ward 20 July 2020 Determined by the appointer
Member Mr. Keith Tayler 1 August 2017 Determined by the appointer
Member Ms. Jody Swirepik PSM 1 March 2021 31 March 2023
Member VACANT
Member Ms. Kirsty Howey 22 June 2021 Determined by the appointer
Last updated: