Agriculture, Water and the Environment
The primary functions of ARRTC are to: • independently consider and review research into, and programs for the collection and assessment of information relating to, the effects of uranium mining operations on the environment in the Alligator Rivers Region, including Kakadu National Park; and • make recommendations to the Minister on the nature and extent of research necessary to protect and restore the environment in the Region.”

Further information

  • Type of Body

    E. Statutory Office Holder Offices and Committees

  • Established By / Under

    Act / Regulation

  • Established By/Under More info

    Environment Protection (Alligator Rivers Regions) Act 1978

  • Paid Members?

    No

  • Max No. of Board/Committee Members

    30

  • Annual Report Prepared and tabled?

    No, but noted in parent's annual report

  • Classification

    B. Secondary

  • Auditor

    ANAO

  • Function Categorization

    Advisory Board

  • Creation Date

    16 February 1994

Current board appointments

Position Appointee Start Date End Date
Chair Prof. Charles Webb 20 May 1998 Determined by the appointer
Member Mr. Justin Tutty 17 May 2017 Determined by the appointer
Member VACANT    
Member VACANT    
Member Ms. Roslyn Volcano 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. Rick Tinker 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Nick Purtell 1 April 2019 Determined by the appointer
Member Ms. Christine Cakebread 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Ms. Lesley Bryce 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Bradley Feldtman 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Matt Crawshaw 1 April 2019 Determined by the appointer
Member Mr. Brendan Bradley 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. Christopher Brady 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Keith Tayler 1 July 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Armando Padovan 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Paul Purdon 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. James Findlay 26 November 2018 25 November 2023
Member Mr. Adam Thompson 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Justin O'Brien 23 March 2009 Determined by the appointer
Last updated: