Environment and Energy
The Committee facilitates consultation and information sharing between key stakeholders for the protection and restoration of the environment from the effects of uranium mining operations in the Alligator River Region. Members (and deputy members) appointed by the Minister include representatives from the Northern Territory Government, local government, the mining industry, the ARPANSA and the Department of Industry and Science and NGOs.

Further information

  • Type of Body

    E. Statutory Office Holder Offices and Committees

  • Established By / Under

    Act / Regulation

  • Established By/Under More info

    Environment Protection (Alligator Rivers Regions) Act 1978

  • Paid Members?

    No

  • Max No. of Board/Committee Members

    30

  • Annual Report Prepared and tabled?

    No, but noted in parent's annual report

  • Classification

    B. Secondary

  • Auditor

    ANAO

  • Function Categorization

    Advisory Board

  • Creation Date

    16 February 1994

Current board appointments

Position Appointee Start Date End Date
Chair Prof. Charles Webb 20 May 1998 Determined by the appointer
Member Mr. Rick Ticker 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Ms. Roslyn Volcano 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Ms. Christine Cakebread 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Michael Sheldrick 12 August 2009 Determined by the appointer
Member Ms. Lesley Bryce 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Bradley Feldtman 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Ms. Virginia Leitch 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Brendan Bradley 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Russell Ball 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. Christopher Brady 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Keith Tayler 1 July 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Armando Padovan 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Dr. Paul Purdon 10 May 2018 Determined by the appointer
Member Ms. Judy West 12 February 2018 Determined by the appointer
Member Mr. Adam Thompson 31 July 2013 Determined by the appointer
Member Mr. Justin O'Brien 23 March 2009 Determined by the appointer
Member Mr. Justin Tutty 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Dr. Marcus Grzechnik 17 May 2017 Determined by the appointer
Member Mr. Xavier Schobben 31 March 2011 Determined by the appointer
Last updated: